W Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest znalezienie zgodnego dawcy komórek macierzystych.
W związku z tym studentki pierwszego roku: Angelika Gieroń i Maria Stropa zorganizowały w Bibliotece Uniwersytetu Medycznego akcję Dni Dawcy Szpiku Helper's Generation DKMS. Jej misją jest zachęcenie do rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego.
— Często osobom chorym na nowotwór krwi nie pomaga chemioterapia, a jedyną formą leczenia jest właśnie przeszczep szpiku kostnego. Uzyskanie szpiku od krewnego jest niestety mało prawdopodobne. Statystyki podają, że tylko 25% chorych znajduje zgodnego dawcę w rodzinie — mówi Angelika Gieroń.
Aby przeszczep szpiku się udał potrzebna jest „bliźniak genetyczny”. To osoba niekoniecznie z nami spokrewniona, której antygeny zgodności tkankowej są takie same jak nasze własne. Zgodność, która pozwala na wykonanie przeszczepienia wynosi 9-10 cech tkankowych, w wyjątkowych sytuacjach – 8. Im wyższa jest zgodność, tym większe szanse na powodzenie przeszczepienia.
— Dlatego też ważne jest, żeby do naszej bazy zapisało się jak najwięcej osób. To zwiększa szansę na znalezienie „bliźniaka genetycznego” — wyjaśnia Angelika.
Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, nieposiadająca znacznej nadwagi i mieszkająca na stałe w Polsce. Jeżeli ankieta wstępna, którą należy wypełnić przy rejestracji, przebiegnie pomyślnie, pozostanie nam jedynie wypełnienie formularza i pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka.
— Taka rejestracja nic nas nie kosztuje, a może bardzo pomóc. Szczególnie, że w 90% przypadków to bezbolesny zabieg! Donacji odbywa się za pomocą pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, czyli procedury przypominającej oddanie krwi — dodaje Maria Stropa.
Akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego na terenie UMW trwa do 8.04.22 r. Więcej informacji na temat organizowanych Dni Dawcy Szpiku można przeczytać na stronie: https://www.facebook.com/Dni-Dawcy-Szpiku-na-UMW-Wrocław-102174232427856/about