Nasi stomatolodzy radzili, jak walczyć z próchnicą

Lekarze Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej wraz ze studentami zaprosili wrocławian na spotkanie w ramach Światowego Dnia Przyszłości Wolnej od Próchnicy, podczas którego służyli radą w kwestii profilaktyki tego schorzenia.

Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy (World Cavity-Free Future Day, WCFFDay) obchodzony 14 października został utworzony w 2016 r. z inicjatywy światowej organizacji non-profit o nazwie Sojusz dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy( Alliance for a Cavity-Free Future (ACFF). Misja tej organizacji, skupiającej nie tylko stomatologów, ale wszystkie osoby, którym bliskie są jej cele, jest ukierunkowana na potrzebę globalnie większej świadomości o próchnicy zębów, chorobie, która nieleczona prowadzi do ubytków w zębach. Ponadto, ACFF koncentruje się na szerszych problemach, które wynikają ze złego stanu zębów i zwiększa globalnie wiedzę o najlepszych metodach zapobiegania próchnicy i leczenia ubytków próchnicowych.

Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy
To wydarzenie ma przypomnieć o ogromnej skali problemu z próchnicą w Polsce, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami Europy – mówi prof. dr hab. Urszula Kaczmarek, kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej. – Odwołanie do przyszłości w nazwie wydarzenia dotyczy celu, który postawili sobie twórcy organizacji.Chodzi o to, żeby dzieci urodzone po 2026 roku były wolne od ubytków próchnicowych przez całe swoje życie.

Z okazji Światowego Dnia Przyszłości Wolnej od Próchnicy przedstawiciele Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej zorganizowali otwarte spotkanie dla wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z zakresu próchnicy zębów, zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz seniorów. W ramach wydarzenia nasi eksperci wraz ze studentami Kół Naukowych działających przy Katedrze będą udzielać fachowych porad odnośnie profilaktyki próchnicy i higieny jamy ustnej.

W ramach wydarzenia zaplanowaliśmy przeglądy dentystyczne, instruktaże higieny jamy ustnej i porady dotyczące wpływu jedzenia, a zwłaszcza cukru na jej stan. Z naszych rad skorzystały przede wszystkim dzieci, ale dr Katarzyna Skośkiewicz-Malinowska i dr Barbara Malicka udzielały porad dorosłym i seniorom – dodaje prof. Kaczmarek.

Galeria zdjęć Adama Zadrzywilskiego